O Máslovicích
Znak obce
Heraldický popis znaku
Štít čtvrcený modrostříbrně, přes vše máselnice přirozených barev se zlatými obručemi a uvnitř s tloukem přirozených barev.
Důvodová zpráva
Základem navrženého znaku je jádro erbu starého českého vladyckého rodu Voračických z Paběnic, kteří koupili Máslovice roku 1706, připojili je k panství Chvatěruby a spolu s ním je drželi do roku 1818. Máselnice ve středu štítu je symbolem vztahujícím se k názvu obce. I když název obce není pravděpodobně odvozen přímo od slova máslo jako potraviny, ale podle prof. Ant. Profouse od jména rodu, odvozeného z osobního jména Máslo, je použití tohoto symbolu podle našeho názoru vhodné mj. i proto, že v minulosti se v některých listinách z počátku 15. stol. název obce objevuje přímo v podobě Maslice nebo Maslnice (A. Profous cituje ve svém díle Místní jména v Čechách dva příklady: „census in Maslicz“ z roku 1400 a „curia in Maslnicz“ z roku 1421.
Domy a lidé
- Počet domů v obci: 143
- Počet rekreačních chat: 17
- Důležité stavby v obci: obecní úřad, Malé máslovické muzeum másla, mateřská škola, Výzkumný ústav včelařský, bývalá Grégrova vila.
- Počet obyvatel obce: 384 (k 31. 12. 2023)
- Průměrný věk obyvatel je: 44,7 let (muži 42,6; ženy 45,7)
- Obyvatel ve věku 0–14 let: 61
- Obyvatel ve věku 15–64: 230
- Obyvatel ve věku 65 a více: 93
Občané v produktivním věku jsou zaměstnáni v naprosté většině mimo obec. Vzhledem k blízkosti Prahy z největší části v různých pražských podnicích a v podniku Aero Vodochody, který je vzdálen 6 km. Sedm občanů pracuje v obci ve Výzkumném ústavu včelařském, jeden v mateřské škole.
Historie obce
První písemná zmínka o Máslovicích pochází z roku 1052, kdy kníže Břetislav I. daroval několik zdejších poddaných nově založenému klášteru ve Staré Boleslavi. Samo osídlení sahá hluboko do pravěku, jak to dokládají četné archeologické nálezy. Název obce je podle prof. A. Profouse rodového původu a je odvozen od osobního jména Máslo, stařešiny rodu Masloviců.
Roku 1298 daroval obec tehdejší držitel Máslovic Vojtěch z Poděhus Oltáři sv. Víta na Pražském hradě. Církevní držba přetrvala husitské bouře a trvala až do roku 1706, kdy je Kapitula u sv. Víta prodala Karlu Josefu Voračickému, který je připojil ke statku Chvatěruby. Voračičtí prodali celý chvatěrubský statek Mathiasi Friedrichu von Reise Stallburg, který je spojil se statkem Panenské Břežany. Stallburgové byli poslední máslovickou vrchností do zrušení roboty v r. 1848. Celá staletí byly Máslovice malou zapadlou vesničkou. Podle Berní ruly z r. 1654 tu byly vedle panského dvora čtyři selské usedlosti a v době vlády Josefa II tu bylo jen 15 domků. Teprve rozvoj průmyslu v sousedních Libčicích ve 2. pol. 19. stol. po stavbě železnice Praha-Děčín-Drážďany přinesl podstatný přírůstek obyvatel.
Příroda
- Plocha obce: 310 ha
- Poloha: na pravém břehu Vltavy
- Nadmořská výška: 173–275 m
Téměř polovinu plochy obce tvoří les a malebné skalnaté stráně. Obec je součástí přírodního parku Dolní Povltaví. Na území obce je přírodní rezervace Máslovická stráň o celkové ploše 27,25 ha. Lesy jsou smíšené, převládající dřeviny borovice černá, javor, jasan dub, smrk, habr, akát. Od Vltavy k muzeu vede Máslovická naučná stezka.
Vinařství
Vinice v lokalitě Dol založil v roce 1894 Dr. Julius Grégr na ploše asi 1,5 ha. K výsadbě použil nejen tuzemský sadbový materiál, ale nechal si posílat sadbu i z Francie. Za existence Výzkumného ústavu včelařského se vinice rozšířily na 6 ha, nyní 4 ha. V roce 1938 sem byl převezen vzácný sadbový materiál z Litoměřicka zabraného tehdy nacistickým Německem. V současné době převládají odrůdy Müller Thurgau a Modrý Portugal, dále se pěstují Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené, Moravský muškát, Rulandské bílé a Zweigeltrebe. Víno není vyráběno pro prodej na trhu, ale je komponentem při výrobě medoviny. Výzkumný ústav včelařský vyrábí velmi úspěšně Dolskou medovinu (hořkou, hořkou mandlovou, hořkou skořicovou), která získala již mnoho ocenění, např. zlatou medaili za hořkou medovinu v Montpelier ve Francii.
Vinná réva se v obci pěstovala i ve středověku, o čemž svědčí listina z roku 1421, kde se píše o zdejším dvoru s malou vinicí (curia in Maslnicz cum parva vine ola). Také některé lokality na jižních svazích západního okraje obce si udržely dodnes název Na Vinici.
Jako vinařská obec má obec právo pořádat vinobraní. Od roku 2004 se pravidelně pořádá každý podzim a je spojeno s máslovickým posvícením.